| Spartacus12345 a întrebat:

Daca ati fi la conducere ce ati schimba in tara asta?

40 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Mentalitatea oamenilor... daca ar fi posibil!

| sierra1 a răspuns:

țara asta NU e o dictatură personală a cuiva deci o persoană, iniferent cine ar fi ea, nu schimbă mare lucru singur, poate chiar nimic Punct

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Republica în monarhie constițională.
Aș uni Ungaria cu România sub un rege.

| FreddieM a răspuns (pentru sadrian46):

Cautam un rege român?

| sadrian46 a răspuns (pentru FreddieM):

Eu nu caut, eu am unul în minte. Dacă asculți clipuri cu Mircea Dogaru, afli cine este moștenitorul trounului, nu cei din actuala casă regală.

| FreddieM a răspuns (pentru sadrian46):

Nu prea am timp sa caut, dar sunt foarte curios de propunerea ta. Multumesc.

| sadrian46 a răspuns (pentru FreddieM):

O să revin eu, căci m-am implicat emoțional într-o perioadă. Revin.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Https://www.youtube.com/watch?v=dPh7Qe37pWM
Pe la minutul 50 afli cine are dreptul să fie rege. Iar apoi și acestuia i s-a născut un fiu. Acela va moșteni acest drept.Toți restul sunt niște impostori. Așa spune istoricul Mircea Dogaru cu documente și legi ale coroanei României.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dictatură ca în China. Să vezi cum ar merge treaba.

| Bizon95 a răspuns:

As vinde tara la negrii bantu si as fugii cu banii in Fiji
dar, PSSST, sa nu vorbim tare, poate ma aude vreun politician "adevarat" si apoi ii vin idei big grin

| Nemessys a răspuns:

Pfuu. MULTE.
In primul rand taiat ajutoarele sociale. As schimba sistemul si m-as uita pe lista tuturor care primesc acei bani si sa pun pe cineva sa se duca la fiecare si sa-i zica,, buna ziua, stiti. va oferim noi loc de munca si transport daca doriti" si in cazul in care refuza, sa i se taie. Banii aia i-as acorda celor care nu pot deloc sa munceasca.
-sistemul de sanatate complet gratuit celor care se nasc cu diferite probleme. M-am saturat sa tot vad postari,, buna ziua, acest baietel are doar 5 luni si s-a nascut cu... si are nevoie de 100.000 de euro pentru o operatie ca sa-si revina". Timp pierdut si cu strangerea de fonduri. Timp care poate insemna mult pentru copil.
SCHIMBAREA COMPLETA A SISTEMULUI DE INVATAMANT.
- precum si reguli dure in ceea ce priveste comportamentul si vestimentatia elevului. Fetele sa nu mai aiba voie cu decolteu sau bluze si pantaloni prea scurti. Fara haine cu mesaje sau imagini care au legatura cu violenta, sexualitate, discriminare etc.
-pentru bullying fie fizic sau verbal.La prima abatere, scaderea notei la purtare, la a2-a, exmatricularea, neavand permisiunea sa se inscrie la alt liceu fara sa fi urmat minim 5 sedinte cu un psiholog. Daca si la celalalt liceu face la fel, exmatriculare + anularea dreptului de a mai fi intr-o institutie de invatamant. )
- OBLIGATORIU camere video in salile de clasa.
-reguli care-i ajuta pe profesori cu copii care le deranjeaza orele. Profesorul avand tot dreptul sa-l dea afara daca deranjeaza ora in mod repetat si intentionat.
-catalog electronic, pe o aplicatie de pe telefon incat notele sa fie secrete.
INFRASTRUCTURA.
-autostrazi
LEGISLATIE RUTIERA
-Obligatoriu fiecare sa aiba in masina o camera de bord care sa filmeze intreg carosabilul. In cazul in care este martor sau implicat intr-un accident, sa aiba dovezi. Mai bine da 200 de lei pe o camera decat 2000 pe o amenda.
-Interzis incepatorilor sa CONDUCA (dar sa si detina) masini care depasesc o anumita putere.
-Reguli mai dure pentru soferii indisciplinati, violenti sau betivi la volan.
Alte legi.
Pedeapsa cu moartea PRIN MODURI CHINUITOARE pentru violatori, pedofili, criminali, trafic de persoane.

Altele.
-Modernizarea satelor. M-am saturat sa vad case vai de capul lor de 200 de ani.
-O ambulanta prezenta in fiecare sat disponibila 24/24 sa duca pe cine are nevoie la spital. Adica pana vine ambulanta din oras si pana duce iar pacientul la spital, dureaza o vesnicie.
-Transport public in comun precum cfr-ul de mare viteza (300-500km/h) (din vestul tarii pana la Bucuresti si constanta). Ce? am vazut ca japonezii au.

Dezvoltarea turismului. Clujul face bani garla de pa untold. De ce sa nu faca si Romania din TOT? Chiar si acum vin multi turisti la noi in tara, daca ar fi altfel ar veni si mai multi si asa ar fi mai bine.
Si in cele din urma dupa ce o sa fie banii investiti in toata tara, sa urmeze si cresterea salariilor si a alocatiilor.

| Ineys a răspuns:

As scoate impozitele pe salariu.
De ce sa ai in contract 8000 de lei si sa iei la jumate in mana? O prostie. In alte tari nu te forteaza sa platesti toate taxele alea. Daca vrei servicii platesti la privat si aia e.

| suntserios a răspuns (pentru Ineys):

Sunt foarte curios in ce tari nu se plateste impozit.

Tu din ce crezi ca se administreaza o tara? De unde banii aia daca nu din taxe si impozite?

De unde ai scoate ti bani pentru invatamant, infrastructura, sanatate daca nu ar mai plati nimeni impozite? Sunt curios

| Ineys a răspuns (pentru suntserios):

Nu m-am referit necesar la toate.
Din cate stiu eu la americani nu se plateste ceea ce se numeste la noi CAS si CASS sau mai exact taxele pentru asigurarea de sanatate. Acolo poti sa alegi sa nu ai asa ceva
Intr-adevar, daca ti se intampla ceva si nu ai bani acolo mori pe strada pentru ca nu te primesc nici la urgente.
Nu am zis de impozit, ci impozite. Poate m-am exprimat gresit dar m-am referit la taxele care ni se iau noua pe salariu.
"Health insurance in the United States is any program that helps pay for medical expenses, whether through privately purchased insurance, social insurance, or a social welfare program funded by the government."

Poti sa-ti iei de la privat daca vrei, sau deloc. Eu personal mi-as pastra in buzunar acel procent de... cat e la noi? 30%? Cam asa?

| suntserios a răspuns (pentru Ineys):

Impozitul e impozit. Restul sunt taxe. 2 lucruri total diferite. Si sistemul medical din Sua e departe de a fi un model. Sa stii ca si ei platesc, doar ca platesc la privat si nu la stat, in final nu raman cu banii in buzunar cum crezi tu.

| christine99 a răspuns (pentru Ineys):

Deci ai prefera daca te imbolnavesti sa mori pe strada, si sa iti pastrezi banii aia pentru contributii. Vrei sa cumperi si arme de la magazin, tot ca la ei? Ce idealuri ai ugh

| Ineys a răspuns (pentru christine99):

Ugh, n-ai inteles ca la ei e optional, dar tu esti obligat s-o platesti la noi.
Poti sa-ti faci asigurare de sanatate daca stii ca ai probleme. Daca eu sunt perfect sanatos de ce s-o platesc? Am 30 de ani si in 10 ani nu am folosit-o deloc, unde-mi sunt banii aia? - un exemplu.

"Starting in 2019, you will no longer be required to have health insurance."

| Furnicuta000 a răspuns:

As trimite toti tiganii in India.

| Felys a răspuns (pentru Furnicuta000):

Meriti funda, pacat ca nu e intrebarea mea

| Panamax a răspuns:

Locuitorii.

| FreddieM a răspuns:

In secunda 1 armata obligatorie, apoi toti capii regionali sau seful tarii sa fie pedepsiti cu puscaria si confiscarea averilor daca nu rezolva tot ce au promis in campania electorala, as eradica prin legi aspre discriminarea de orice fel, rasiala, etnica, sexuala, religioasa, culturala. As crea programe speciale de educare a populatiei in vederea intelegerii si respectarii tuturor valorilor democratiei.

| AC4S4 a răspuns (pentru FreddieM):

Sa fim seriosi, nici dumneavoastra nu ati mai candida la vreo functie daca stiti ca urmeaza sa fiti bagat in puscarie la sfarsitul mandatului.
Un om care candideaza pentru o functie importanta (presedinte, prim-ministru, ministru) are un program. Acel program poate fi blocat de crize politice, crize financiare, politica internationala. Eu cred ca trebuie, ca popor, sa ne asumam cand votam si pe cine votam.

Aveti niste idei extremiste, populiste. Nu stiti de fapt ce cereti, dar suna bine la public. La fel sunt si cei care zic "tara asta trebuie condusa cu biciul", "e nevoie de Vlad Tepes". Va sugerez sa va inscrieti in PRM. Acolo nu trebuie sa existe idei realiste, bune si gandite. Acolo trebuie strigat cat mai tare si amenintat cu puscaria.

| suntserios a răspuns (pentru FreddieM):

Cum ai face sa elimini discriminarea religioasa cand religiosii discrimineaza religios si sexual prin definitie. Ai intra intr-o bucla infinita

| BlackRose03 a răspuns:

Totul

| BuLaNNNeL a răspuns:

De la femeia de servici până la președinte. As reintroduce comunismul, dar unul constructiv. laughing Doamne feri sa ajung eu vreodată cârma țării.

| 1231242 a răspuns:

Dacă aș fi pentru o zi președinte, v-aș amaneta pe toți și nu m-ați prinde.

| TristanTzara a răspuns:

Depinde la ce te referi prin "la conducere", România e o republică, puterea e împărțită în stat în așa fel încât nicio persoană să nu aibă prea multă putere. Nu cred că aș putea schimba foarte mult dacă aș fi un parlamentar, senator, președinte sau chiar prim ministru. Asa ca interpretez intrebarea ca "Ce as schimba daca as putea schimba totu".

(1) As crea programe care sa sustina si incuraja transportul public in Romania, ca CFR-ul se duce de rapa. De asemenea intreprinderile locale si cooperativele, poate si renegocierea unor intelegeri cu UE in privinta firmelor de afara.

(2) As oferi mai multa putere intitutilor locale in ceea ce priveste dezvoltarea, ca sa nu mai depinda de fonduri de la Bucuresti.

(3)As modifica putin sistemul democratic, poate transformarea Senatului intr-o adunare a expertilor, care sunt alesi de Academia Română. Și poate același lucru în privința miniștrilor, dar numai unii, pe mulți dintre ei, inclusiv Prim-ministrul aș prefera ca românii să voteze direct și să nu fie decis de ceva partid.

| christine99 a răspuns:

As introducere taxarea tuturor bisericilor, ce se intampla acum este o incalcare a principiului egalitatii in fata legii. Psihologul cum consiliaza oameni si plateste impozit? cu ce sunt clericii mai importanti? sunt tot niste simplii oameni.

| Raizing a răspuns:

Mersul "politic"

| Robert160 a răspuns:

Salarii mari pentru toată lumea, orașe dezvoltate ca în străinătate, mai multă distracție, oameni mai veseli, legalizarea, structurarea anumitor lucruri, educarea populației.

| mitzok a răspuns (pentru Robert160):

Cum ai tu de gand sa faci asta?

| Robert160 a răspuns (pentru mitzok):

Nu știu momentan

| suntserios a răspuns (pentru Robert160):

Pai uite, acum s au marit mult mult unele salarii, si a ramas o gaura mare in buget. Tu cum le ai mari pentru toti?

| anonimg a răspuns (pentru mitzok):

"Cum ai tu de gand sa faci asta?"
Este suficient ca sa fie inchisi pe viata toti coruptii, si lucrurile vor merge bine de la sine.
Pentru ca asta este problema: tot statul roman -inclusiv toti lucrartorii din justitie-, toti sunt corupti. Fara nici o exceptie.

| anonimg a răspuns (pentru mitzok):

"Cum ai tu de gand sa faci asta?"
Pai se poate face asta prin marirea si micsorarea salariilor, unde cel mai mare sa aiba 4mii de lei, iar cel mai mic 3mii.
Astazi este diferenta mult prea mare. Extrem de exagerat de mare.

| mitzok a răspuns (pentru anonimg):

Ai dreptate, cel care matura pe strada sa primeasca la fel de mult ca un programator

| mitzok a răspuns:

M-as asigura ca fiecare ban care este alocat unui domeniu sa nu fie luat de catre altcineva, si nu as mai da asa de multi bani la biserici si restul chestiilor in care doar oamenii batrani mai folosesc

| AC4S4 a răspuns (pentru mitzok):

Eu sunt tanar si merg la biserica.
Vorbind de banii bisericilor, da, mi se pare normal sa fie sustinute de credinciosii care merg acolo.
Daca vorbim totusi de biserici vechi, cu valoare culturala, de manastiri sau alte lacase de cult importante, acelea trebuie sustinute de stat.

| Iubireameamika a răspuns:

Totul e la pamant si din pacate... as schimba soarta pers cu handicap as crea locuri de munca, o pensie decenta nu bataie de joc si drumuri locuri de acces? In invatamant totul e praf la un profesor cere la admitere minim 5 si la copii la bac cere minim 6 nu se poate asa ceva copilu e mai destept decat profesorii lor? La sanatate totul e aiurea of totul trebuie schimbat si oamenii de la noi pleaca toate rautatea, invidia si ura of?

| Iubireameamika a răspuns:

Legi mult mai dure pentru toti nu conteaza ca esti copilu lui x toti gresim platim la fel, iei viata iti luam viata. In puscarie viata buna ies afara ii doare undeva? la spital varza totala totul. Deci eu nu mai cred intr-o schimbare sincer? Ce s-a facut in cazu colectiv? NIMIC CE SA FACUT CU CAZU DIN CARACAL NIMICCCCCX DECI VARZA SUNTEM
Azi maine o sa avem interdictie sa iesim din tara. Suntem de rusinea europei, oamenii is incultii si la conducatorii ce sa mai sun... varza ala cluj. Avem tara frumoasa, oamenii faini cum se zice la mine in ardeal, popor destept. Din pacate nu se investeste in popor in cultura, turism. sunt credincioasa nu exagerat. Popii sunt la putere traiasca biserica neamului? oamenii sunt coruptii, spalatii sa deea banii la biserici prea mare afacerea de mii de euro, sute, zeci. Deci pana nu ne simbam noi oamenii nimic nu se va schimba.