| Robeeert1 a întrebat:

Dacă azi îmi fac asigurare de viață și mâine mă omoară cineva primesc apropiații bani? laughing)

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce scrie in contractul de asigurare, de regula acesta intra in vigoare la o data ulterioara incheierii si aceasta data este prevazuta in contract.

| gabicoo a răspuns:

Polița intră în vigoare după 30 zile de la semnarea ei și după efectuarea plății de către cel asigurat!
Așa că ai răbdare încă o lună!
laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru gabicoo):

Depinde de la caz la caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În principiu aceste contracte sunt încălcate și în caz de problema se considera ca "e motiv de îmbogățire" și degeaba îți este trecut în contract ca familia ta primește spre ex 100.000 euro, pentru că suma reala va fi fără un zero în coadă. Cunosc un caz asemănător și familia nu primit nici măcar 5% cât trebuia să le dea. Sunt numai hoți cu acte în regulă. Numai pe ajutorul lor să nu te bazezi.

| Alexandrionelu a răspuns:

Vecinul de la etajul superior avea asigurare completa pe apartament, inclusiv pentru inundații. Copii lui mi-au făcut inundație și ne-am judecat cu asigurătorul 2 ani, fără sa scoatem nici un ban. Pana la urma ne-am înțeles omenește și am împărțit cheltuielile de judecata plus costul materialelor, iar apartamentul l-am renovat noi.
De atunci tot zic ca dacă vad un agent de asigurări pe strada calc accelerația pana la podea... happy

| TristanTzara a răspuns:

Probabil zero. Pentru că (1) nicio poliță de asigurare nu intră în viguare în următoarea zi și (2) nu ești primul care s-a gândit la asta, atâta timp cât e clar că te-ai omorât suma nu va fi plătită pentru că e clar că te-ai omorât ca rudele tale să se îmbogățească.

| NYØ2002 a răspuns:

Daca mori de ce iti mai trebuie bani?