| LanguageMaster a întrebat:

Dacă câştigi bani pe internet prin intermediul videoclipurilor publicate pe site-uri precum Youtube, care sunt taxele şi impozitele impuse de legislație?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca in Romania se plateste prost, pentru ca in Romania nu se face continut de calitate si care atrage... urmaresti cei ce fac yputube adevatat in Romania... au 200.000 subscriberi maxim, doar vreo cativa au spre 1 milion de subscriberi.

Pe cand in State sau Asia spre exemplu au lejer peste 10 milioane subscriberi

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic orice venit trebuie declarat la Anaf si sa platesti impozite si restul taxelor aferente pentru el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la Youtube pana la bani palpabili in mana sunt procese destule. pe langa faptul ca Google opreste pentru el, iti opreste si transferurile bancare. Deci dintr-un euro sa spunem, mai ramai cu 50 de centi cel mai mult in mana.

| LanguageMaster explică (pentru anonim_4396):

Dar poti castiga foarte multi bani prin Youtube?

| suntserios a răspuns (pentru LanguageMaster):

Da foarte multi, cu greu 100euro daca ai un canal extrem de popular

| LanguageMaster explică (pentru suntserios):

Dar mii de euro nu poti castiga?

| suntserios a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu in Romania

| LanguageMaster explică (pentru suntserios):

De ce in Romania nu poti?
Explica-mi!

| KodrutZ a răspuns (pentru LanguageMaster):

Poti DIN Romania, dar nu cu continut in limba romana. Pentru ca romanu' e sarac si calic si nu o sa faci bani din reclame cum ai face cu continut de calitate in limba engleza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

In Romania, nu! Clar nu! Doar marii Youtuberi cum este Zmenta sau altii care au timp sa umble, aparatura de filmat. Sunt cazuri cand s-au facut si filmultete haioase si originale cu ajutorul prietenilor. Dar un Youtuber simplu si incepator nu are sanse in Romania. Se plateste foarte putin. Se distribuie foarte putin si plus de asta banutii intra dupa ce se da click pe reclama, adica se plateste la vizualizarea reclamei nu la vizualizarea continutului. Si cum majoritatea ignora reclamele si le inchide de la X....nu iese mai nimic. Chiar nimic Eu aveam un canal Youtube cu ceva abonati si desi erau vizualizari, aveam creditul 0. Dupa un an. Nu merita. Poate daca te pricepi sa faci articole bune, cumperi un site in Dhost gen LangagueMaster.com sau.ro si iti bagi adsense dupa ce ai macar 15 articole, de stiri, una alta. Atunci poti obtine 4-5 euro lunar pana se raspnadeste. Dar si acolo este munca, trebuie sa scrii un articol apoi sa distribui la amici, ei sa distribue mai departe. Articolele sa fie originale scrise de tine, nu copy-paste ca se indexeaza in Google si se vede ca e copiat. Daca vrei cu site.com, costa in jur de 50 d elei de la Dhoast. Daca vrei te ajut pas cu pas sa iti cumperi, si scrii pe el ce vrei. Dua ce ai vreo 10-15 articole scrise, iti faci conturi la adsense. Adsense iti genereaza un cod de reclama care trebuie sa il copii in calculator. Si dupa ce scrii un articol, inserezi acel cod la sfarsit. Astfelse creeaza reclama pe site-ul tau la orice articol. Daca ai vizualizari si vizitatori unici(acei vizitatpri care intra pentru prima data pe site-ul tau, iei nu situ cat. La circa 25 de vizitatori unici pe zi, iei cam 5 euro lunar. Dardaca ai ambitie si scrii, distribui in grupuri, amici, etc, ai sanse ca in 3-4 luni sa scoti banuti frumusei. Imi scrii in mesaj privat daca vrei sa iti faci site si te ajut pas cu pas. Dupa ce iti faci cont la adsense, iti mai trebuie cont paypal ca sa iti intre banutii virtuali. Apoi card de credit de la BT sau alta banca ca sa ii faci palpabili, bani in mana.

| suntserios a răspuns (pentru LanguageMaster):

Pentru ca in Romania se plateste prost, pentru ca in Romania nu se face continut de calitate si care atrage... urmaresti cei ce fac yputube adevatat in Romania... au 200.000 subscriberi maxim, doar vreo cativa au spre 1 milion de subscriberi.

Pe cand in State sau Asia spre exemplu au lejer peste 10 milioane subscriberi