| Faranume242424 a întrebat:

Dacă cineva a făcut un împrumut la banca și moare, familia trebuie sa plătească datoria?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi mai multe situatii:
-Creditul a fost garantat si atunci banca va executa garantia.
-Creditul a fost asigurat si banca va obtine plata datoriei de la societatea de asigurari.
-Datoria va fi platita de mostenitorii care accepta mostenirea, daca creditul nu a fost garantat si nici nu a fost asigurat iar mostenitorii accepta mostenirea pur si simplu.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cine mosteneste averea celui decedat!
Daca accepta mostenirea, atunci accepta si datoriile!

| EmilTraian95 a răspuns:

De obicei bancile au o asigurare pe care persoana respectiva o plateste iar in caz de deces Doamne fereste sau chiar si in cazut pierderii locului de munca acea asigurare va suporta cheltuielile asta insa depinde de tipul de asigurare si de banca.

| alexa1799 a răspuns:

Da,daca nu are asigurare de viata. Daca are asigurare, banii se opresc de acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexa1799):

Ce banca iti da credit fara asigurare?