| KanezuY a întrebat:

Daca cineva caruia nu ia-ti facut nimic si se loveste singur ca sa si scoate certificat-medico legal si face plangere la politie am pati ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai cu certificatul medico-legal nu rezolva nimic, trebuie sa si dovedeasca, cu alte probe concludente, ca tu esti faptasul, altfel nu rezolva absolut nimic, dimpotriva, poate fi el condamnat pentru inducerea in eroare a organelor judiciare, conform Codului penal, citez:
"ART.268.Inducerea în eroare a organelor judiciare
  (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, în scopul de a dovedi existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori săvârşirea acesteia de către o anumită persoană, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Nu se pedepseşte persoana care a săvârşit inducerea în eroare a organelor judiciare, dacă declară, înainte de reţinerea, arestarea sau de punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva celui faţă de care s-a făcut denunţul sau plângerea ori s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt nereale."

3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Trebuie sa dovedeasca,se deschide ancheta pentru a se face cercetari.e bine sa depui si tu plangere impotriva lui, sa mentionezi ca minte, cu lux de amanunte, eventual daca ai si martori, cu atat mai bine

| Daniel2836 a răspuns:

Nu, ar trebui cel puțin 2 martori sau vor veni criminaliștii să cerceteze.

| Ωmega a răspuns:

Pai trebuie sa dovedeasca in primul rand ca tu/eu/noi i-am facut ceva, orice. Fara martori, e cam cuvantul tau impotriva cuvantului sau.