| ChituAlexandru1289 a întrebat:

Daca cineva, de ex cumpara un telefon si il sigileaza (faza cu plasticul si aerul cald) si dupa il vinde cuiva spunand ca este nou, este infractiune? Daca da, cu ce se pedepseste?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da! Este considerata inselaciune si se pedepseste legal cu amenda sau dosar penal, in cazuri grave sau de multi bani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inselatoria e o infracțiune

| Raducons a răspuns:

Este inselaciune si se sanctioneaza conform legii, nu stiu exact pedeapsa pentru asta, dar cred ca nu se da inchisoare pentru un telefon, este o valoare mica totusi

| gogu220 a răspuns:

Cu două linii la palmă şi un sfert de oră de stat la colţ.