| NuStiuCeNumeSaPunFrate a întrebat:

Daca cineva imi face plangere la politie pentru inselaciune (o teapa data pe net) si nu are dovezi, pot păți ceva? Sau o sa fiu lasat in libertate pana o sa gaseasca dovezi?

8 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

Prietene, iti spun un secret, pe internet in momentul cand se dau tepe indiferent de suma, o parte din date sunt inregistrate pe mai multe servere de plati, servere care se ocupa special de transferuri catre sin din banci, site-uri specializate care se acupa de securizarea si verficare SSL/CCV, etc. a cardurilor si a tranzactiilor online. Datele tale de la cine ai primit banii si ce i-ai vandut pe virtual (adica i-ar vandut praf de stele = i-ai dat teapa) sunt inregistrate fara voia ta pe aceste servere.Persoana daca face reclamatie in scris la Politie si cere ca reclamatia sa fie trimisa si la serviciul interpol departamentul fraude pe internet ai cam pus-o prietene.Este o chestie doar de timp pana cand Politia vine la tine acasa si te salta si iti confisca PC-ul si telefonul mobil.In prima faza Politia ia legatura cu distribuitorul tau legal de internet(firma la care este abonat si platesti internetul - reateaua de net) si acolo au totul despre tine, au IP-ul, au datele date cu cine ai vorbit, mesagerie, pe ce site-uri ai intrat, ce ai downloadat, etc.Deci, pregatestele, pasta si periuta de dinti, un sapun si hartie igienica ca o sa ai nevoie in arestul politiei.Sriu pe cineva care pe ceva asemanator (l-a pacalit pe unul pe net ca vinde telefoane mobile, ala a platit, i-a trimis banii si el i-a dat teapa) Politia la arestat, a facut si ceva puscarie 6 luni si a platit si daunele.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tranzactia s-a facut pe net, prin emailuri sau mesagerie, acelea sunt considerate dovezi clare, care pot fii folosite la nevoie, in Tribunal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca daca cineva face o plangere te trezesti cu politia la usa sa te inchida?

| Ineys a răspuns:

Depinde ce "teapa", esti sigur ca nu are dovezi?

Daca nu are dovezi nu patesti nimic.

| DoctorWh0 a răspuns:

Destept mai esti... tocmai ce ai recunoscut ca i-ai dat teapa la unu laughing Daca are email-uri sau chiar un simplu mesaj in care tu ii ziceai ceva despre "Teapa" atunci da are dovezi.

| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns:

Va urasc pe voi teparii dar totusi iti raspund.
Daca nu este vorba de o suma mare si are dovezi nu patesti nimic

| FPSFan a răspuns:

Daca nu are dovezi nu.Si nu cred ca o sa te trezesti cu politia la usa.