| Caciu13331 a întrebat:

Daca cineva intra in parcare, mergand drept inainte fara sa semnalizeze si cu viteza peste limita intra in cineva care intra din sens opus dar nu i-a cedat prioritate, taindu-i calea, cine este de vina?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Pentru impact este vinovat cel care nu a acordat prioritate. Rezulta ca nu s-a asigurat absolut deloc, din moment ce nu l-a vazut pe ala venind cu viteza mare.

Cel care mergea cu viteza poate fi sanctionat in mod separat pentru viteza, dar acest lucru nu elimina vina celui care nu s-a asigurat.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum ai descris tu aici, ca amandoi "intrati" si nu acordati prioritate si mai megeti si peste limita de viteza, asadar amandoi sunteti vinovati si buni de plata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca ala care nu a acordat prioritate.
scrie undeva in lege ca trebuie sa acorzi prioritate doar celui care merge cu viteza legala?

| sierra1 a răspuns:

"cineva care intra din sens opus dar nu i-a cedat prioritate, taindu i calea, cine este de vina?"

tu ești ăla cu tăiatul căii? Evident că tu ești de vină,
Si cum ziceai că apreciezi că avea ăla viteză peste limită?

| Caciu13331 explică (pentru sierra1):

Nu sunt eu ala. E intamplarea unui prieten caruia i s-a taiat calea

| lCupidon a răspuns:

Culpă comuna dacă se poate demonstra ca cel ce avea viteza prea mare.

| lCupidon a răspuns (pentru lCupidon):

Culpa comuna dacă se poate demonstra ca cel ce merge pe sensul lui avea viteza prea mare*