| TamplaruAnisoara a întrebat:

Daca cineva săvârșește o fapta penala a căror consecinte apar după data prescrierii, se mai poate face plângere penala împotriva acelei persoane? Menționez ca a fost făcută plângere împotriva acelei persoane dar a fost respinsa de camera preliminara.Nu s-a vrut expertiza probelor.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca exista o asemenea infractiune, cel putin eu n-am intalnit si nici n-am auzit in cca 40 de ani de activitate juridica.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Ioandelasal):

Dar nu este drept. Daca cineva face rău calculând ca consecințele sa apăra după data prescrierii, sa nu mai poți să-l acționezi in judecata nu este normal. Poate intervenii chiar si moartea. Mai mult eu am făcut plângere dar nu am ajuns cu ei in judecata.

| FreddieM a răspuns:

Ca sa inteleg, ai dori sa faci o plangere impotriva unei persoane dupa trei ani (sau mai mai multi) de la savarsirea faptei.
Probabil ca in momentul savarsirii ei, nu te-a afectat si nu ai considerat necesara o actiune din partea ta. Nu prea mai poti face nimic, spera doar sa calce iar pe bec. Acu, gandeste logic, ce sens ar avea sa penalizezi o persoana dupa trei ani pentru o fapta care l-ar fi costat o amenda sau cel mult un an de inchisoare?
Pace si vremuri mai bune

| TamplaruAnisoara explică (pentru FreddieM):

Eu am depus plângere împotriva ei dar decizia a fost de "netrimitere in judecata". A fost un abuz din partea procurorilor si a judecătorului de la camera preliminara.