| Hyacinth a întrebat:

Daca cineva te scuipa in public si ai martori si o inregistrare poti face plangere? Mai ales daca banuiesti ca are covid

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca fapta respectiva nu constituie infractiune si nici contraventie, eventual poate constitui doar afectarea dreptului la demnitate pentru care il poti actiona in judecata pe cale civila, in baza raspunderii delictuale.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai înregistrare, asta-i clar.

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru Hyacinth):

Vrea! Blochează-l. E arogant, atoateștiutor și de multe ori nesimțit!

| GPA a răspuns (pentru darrio2007):

Poate el nu are, însă există martori și cu siguranță camerele de supraveghere de prin preajmă ca dovadă. Sunt multe piste pe care le poate lua ca dovadă (martori/camerele video/avocați)

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti face plangere, dar nu cred ca vei avea castigat de cauza, mai ales ca te va intreba judecatorul, tu de ce tu nu purtai masca ca sa te protejezi, asa cum este legea in acest moment?

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyacinth):

S-a dedus ca nu ai purtat masca, ca altfel nu ai avea de ce sa te infectezi cu covid, chiar daca s-a scuipat.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyacinth):

Du-te in judecata si vei vedea surpriza acolo!

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyacinth):

Nu m-am referit la legea si pedeapsa in sine ci am ridicat un punct valid, ca sa stii ce surpiza poti avea la judecata cand ti se va pune si intrebarea cu masca... si din ce motive ai putea pierde un asemenea proces.

| gabicoo a răspuns:

Poți! Dar nu cred că ai să rezolvi ceva! Până se mișcă organele!

| mi25 a răspuns:

Jassmina, iata esti INR. Daca taceai filozof ramaneai. Ce are de-a face masca cu scuipatul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simpla ta banuiala ca o persoana are covid si te scuipa nu s-ar inscrie in elementul material (adica actiunea facuta de acea persoana) al vreunei infractiuni. Daca persoana respectiva stie ca e infectata si urmareste, chiar si indirect, sa te infecteze, sure, reprezinta o infractiune.
Daca o persoana te scuipa asa pe strada, plangerea ta va genera o injuratura din partea politistului ca trebuie sa faca mai multe acte sa claseze cauza. happy
Revenind, simplul fapt ca cineva te scuipa va antrena raspunderea civila delictuala a persoanei respective, adica va fi un proces civil unde tu ceri niste daune. Cam atat.