| Sandor12921 a întrebat:

Dacă consum iarba ce e legală in Amsterdam iar apoi vin cu mașina in țara, sa presupunem ca prin absurd ești prins la un filtru pentru consumul se drog (Cu noile aparate implementate de poliția Romană) care ar fi sancționea? Având in vedere ca in Amsterdam e permis sa consumi și sa conduci, deși nu iese din sânge/saliva decât după 3 zile

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te prind imediat la vama, pe unde treci, nu doar in Romania, ca te miroase cainele imediat, dupa care, te vor pune ei la aparate.

| Sandor12921 explică (pentru Violleta2022):

laughing) Ce vorbești omule? Iarba rămâne in corp și 30 de zile, te miroase câinele g

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sandor12921):

Asta este prima detectare, cu cainele. Asta se intampla la toate vamile, dupa care, daca esti ales de caine, intri la analize de saliva, respiratie si sange.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se respecta legea statului in care esti... daca in Romania e interzis respecti legea din Romania

| siriusblack98 a răspuns:

Risti anularea permisului de conducere, inchisoare pentru conducerea unui autovehicul sub influnta drogurilor, dosar penal si o amenda care depaseste probabil pretul masinii pe care o conduci la mana a doua.

| Yurisa a răspuns:

In primul rand, in Olanda nu e expres prevazuta legalitatea marijuanei. E doar tolerata de catre autoritati.
In al doilea rand, daca esti prins la vama si ai substante in corp cel mai probabil vei fi sanctionat.
Art. 336

Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere.

| DanTomodan69 a răspuns:

Copii nu bagati boaba