| RedNightmare a întrebat:

Dacă cumpăr ceva din Germania in valoare de 700 euro și apoi vine in Romania de unde iau comanda cu mașina proprie și mă duc in Moldova, va trebui sa platesc tva la intrarea in MD? Dacă voi spune că e o simplă cumpărătură ieftină mă vor crede sau vor cere hartii?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De ce nu declari la ieșire un obiect / produs asemănător și pe urmă când revii le arăți că l-ai avut mereu cu tine?

| Werrich a răspuns:

Din ce stiu Republica MD nu este in UE deci se achita taxe vamale.