| Ionionelovici a întrebat:

Daca cumpar o masina in ianuarie si o vand in noiembrie, mai platesc vreun impozit auto la primarie? Sau platesc doar in cazul in care trec in noul an cu ea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu platesti impozit, pe acest an plateste vanzatorul (cel de la care o cumperi) iar anul viitor va plati cumparatorul (cel la care o vinzi).
In acest sens sunt prevederile Codului fiscal, citez:
"ART. 471.Declararea şi datorarea impozitului pe mijloacele de transport
(1) Impozitul pe mijlocul de transport este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care deţine dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior.
(2) În cazul dobândirii unui mijloc de transport, proprietarul acestuia are obligaţia să depună o declaraţie la organul fiscal local în a cărui rază teritorială de competenţă are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz, în termen de 30 de zile de la data dobândirii şi datorează impozit pe mijloacele de transport începând cu data de 1 ianuarie a anului următor înmatriculării sau înregistrării mijlocului de transport."

| Irinelp a răspuns:

Din moment ce o ai încă pe numele tau trebuie sa platesti impozit si anul urmator dupa ce o vinzi nu mai platesti.

| Ionionelovici explică (pentru Irinelp):

Dar daca o vand pana sa trec in urmatorul an cu ea?