| JusTPauL a întrebat:

Daca cumpar o masina inmatriculata in Romania trebuie sa platesc si eu taxa de meciu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este nerecuperata atunci nu va trebui sa mai platesti timbrul de mediu.
Va mai trebui sa platesti, dupa caz, ITP, RCA, numerele de circulatie, impozitul pana la sfarsitul anului si rovinieta.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cand a fost inmatriculata si daca nu s-a cerut si obtinut restituirea taxei de prima inmatriculare/de poluare, valabila in perioada 2007-2011.
Aceste informatii le gasesti in adeverinta de la ANAF, pe care trebuie sa ti-o prezinte vanzatorul.

| JusTPauL explică (pentru Ioandelasal):

A zis ca taxa e nerecuperata.
Decieu n-ar mai trebui sa platesc nimic, doar sa o trec pe numele meu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru JusTPauL):

Daca este nerecuperata atunci nu va trebui sa mai platesti timbrul de mediu.
Va mai trebui sa platesti, dupa caz, ITP, RCA, numerele de circulatie, impozitul pana la sfarsitul anului si rovinieta.

| CM7YRE a răspuns:

Http://www.realitatea.net/......97910.html
cand un autoturism este inmatriculat pentru prima data in Romania;
Deci nu ar trebui sa o platesti si tu.

| nomad19 a răspuns:

Da