| MereuVisatoatare16 a întrebat:

Daca de pe data de 3 septembrie nu am mai putut nerge la munca si nici nu am anuntat(mi-au trimis instiintare ca s-a incheiat contractul) si nici pana acum nu am gasit loc de munca... as vrea sa stiu daca mi se poate acorda intemnizatia de somaj.
Dau funda!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cum s-a incheiat contractul, respectiv prin concediere din vina ta, prin demisie, ca masura disciplinara, etc.
Poti obtine indemnizatie de somaj daca aveai cel putin stagiu de cotizare de 12 luni din ultimele 24 luni anterioare si contractul de munca a incetat la initiativa angajatorului si fara sa ai vreo vina.
Conform Legii nr.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 38.(1) Indemnizaţia de şomaj se acorda persoanelor prevãzute la art. 17, la cerere, dupã caz, de la data:
a) încetãrii raporturilor de muncã;
(2) Indemnizaţia de şomaj se acordã de la data prevãzutã la alin. (1), dacã cererea este înregistratã la agenţia pentru ocuparea forţei de muncã în termen de 10 de zile de la aceastã datã.
(3) Dacã cererea este înregistratã dupã expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevãzutã la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acordã începând cu data înregistrãrii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevãzut la alin. (3) este termen de decãdere din drepturi."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu trebuia sa i ti dai demisia sa îi anunti intentia ta ca numai poti merge, ti ai dat demisia sau pur si simplu nu te ai mai dus la muncă si i ai lasat cum se zice cu ochii in soare, si acum tot tu vrei șomaj după ce ca ti ai batut joc de ei? Din ce motiv nu i ai anuntat si nu ai demisionat i ti dadeau ei pre aviz si ultimul salariu asa ai pierdut. logică româneasca de tot rahatul.

| dinaprilie a răspuns:

Cere la firma unde ai lucrat extras de revisal si impreuna cu decizia de incetare a contractului mergi "somaj" si vezi ce zic.

| 19flo79 a răspuns:

Somaj poti lua doar daca te da afara... Daca ai plecat si pe urma ti-a incetat contractul nu poti lua somaj...