| AnonimMareMareMare a întrebat:

Daca deții permis de port arma, ai voie cu pistol cu bile de fier/sticla la tine oriunde? Și daca da, ai voie sa il folosesti in legitima aparare?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul de portarma este numai pentru o anumita arma, respectiv arma de foc pe care o ai, nu este pentru tot felul de arme.
Pentru arma respectiva este nevoie de autorizare si nic macar nu o poti detine legal, fapta ar constitui infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART. 342.Nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor
(2)Deţinerea sau portul fără drept de arme neletale din categoria celor supuse autorizării se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."

| AnastasiaK a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu, permisul de armă poate fi pentru "tot felul de arme" care vor fi înscrise în acel permis, nu e exclusiv pentru o armă și atât.

"permis de armă - documentul emis, în condițiile legii, de autoritatea competentă, prin care o persoană fizică dovedește dreptul de a deține și, după caz, de a purta și folosi arme letale sau arme neletale supuse autorizării, ale căror tip, marcă, serie și calibru sunt înscrise în acest document, precum și muniția aferentă" - pe undeva prin Art. 2

Apoi, la Art. 15, ai cantitatea de arme pentru care se poate acorda autorizatia de procurare, care variaza în functie de scop. Pentru apărare si pază e de cel mult 2. Pentru tir...nelimitat.

Apoi, la Art. 22, vezi cum se procedează:
"(1) Persoana care a procurat, în condițiile legii, arme letale are obligația ca, în termen de 3 zile lucrătoare de la data procurării, să se prezinte la organul de poliție care a eliberat autorizația de procurare, în vederea solicitării acordării permisului de armă sau, după caz, pentru înscrierea armei în permisul de armă al cărui titular este deținătorul."

Deci permisul e unul și pot fi înscrise mai multe arme. Toate de mai sus sunt din legea nr. 295/2004 privind regimul armelor și munițiilor.

| mihai69 a răspuns:

Nu, și nu în orice condiții.

| AnastasiaK a răspuns:

Legea nr. 295. Ai toate raspunsurile acolo. Have fun!