| luis12 a întrebat:

Daca din cauza mea un tir a trebuit sa franeza si in timpul asta, marfa din tir s-a stricat cine trebuie sa plateasca marfa?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti vinovat, tu trebuie s-o platesti.

| mgtow a răspuns:

Astia nu stiu ce zic, asigurarea o plateste iar daca patronu lui e prost ii trage din salariu si il lasa aproape mort de foame. Soferu de tir e vinovat pentru ca nu a tinut diatanta de aiguranta si tu pentru ca ai franat brusc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Soferul sa plateasc. Era de datoria lui sa asigure marfa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oricum nu transporta nimeni marfa fara asigurare

| Andreeush a răspuns:

Șoferul e de vină.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca a fost o greseala a ta, nu incercarea de a evita ceva atunci tu esti vinovat.

Faza e ca e greu de demonstrat iar marfa e asigurata..doar daca asiguratorul vrea sa se intoarca importriva ta. Daca are tirul camera de bord si a intregistrat toata situatia (putin probabil) ar fi baza pentru un proces dar si in cazula cred ca siguratorul tau ar prelua paguba.

Nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi.

| AC4S4 a răspuns:

Sa inteleg ca daca oprea la semafor era semaforul de vina?
Nu ai vreo vina. Cat timp ai circulat corespunzator legii, nu ai vreo vina.

| luis12 explică:

Chesti e ca soferul de tir era la vreo 200m distanta deci avea timp sa franeze, si el franase doar cand o fost foarte aproape de mine + ca marfa nu era pusa bine adica erau pusi stalpi de 3m in picioare, pana la urma nu a fost impact si e vina soferului de tir ca nu a asigurat marfa