| nospacebar a întrebat:

Daca este amplasat semnul de "oprirea interzisa" pe o singura banda si circulatia se desfasoara pe ambele sensuri, este voie sa opresti pe banda pe care nu este semnul? Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART.142.Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
  a) în zona de acţiune a indicatorului "Oprirea interzisă"
Fata de aceasta prevedere este permisa oprirea pe partea cealalta a drumului cu 2 benzi, daca acolo nu exista un asemenea indicator.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Semnul de circulatie "Oprire interzisa" este adevarat ca se refera la banda de margine dar oprirea pe celelate benzi este interzisa in orice situatie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Semnele se refera la sensul pe care mergi tu nu la banda de contrasens. Nu uita ca pentru a intoarce sa parchezi pe celalalt sens trebuie sa treci de zona de actiune a semnului de -oprire interzisa - pentru ca acolo nu ai voie sa intorci.

| AndreyCristian1999 a răspuns:

Nicodata.