| WhatABeautifulDay a întrebat:

Daca esti arestat si gasit vinovat de o infractiune intr-o tara (care nu e in UE), Kenya de exemplu, unde o sa iti ispasesti pedeapsa, intr-o inchisoare din Romania sau tara respectiva unde ai comis fapta?

Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Daca Romania nu are un tratat de extradare a infractorilor cu aceea tara o sa faca inchisoare acolo, unde a comis fapta.

| minrest a răspuns (pentru Raducons):

Daca nu stii, nu raspunde. Extradarea se face in tara in care ai comis fapta, nu neaparat in tara ta de origine. Principiul legal este ca pedeapsa se face in tara in care comiti fapta, doar dupa legile lor esti judecat, fata de tara aia ai gresit, nu fata de a ta; de exemplu romanul condamnat la moarte in Malaezia. Iar extradarea se face si fara tratat; utilitatea tratatului este ca sa se faca sigur.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Esti arestat in Kenya, pentru o fapta care poate nici nu exista in Romania, judecat de kenieni si normal ca iti dau pedeapsa dupa legea lor, ce treaba ai sa vii sa o executi in Romania? O executi acolo; Keniei i-ai gresit. Ar vrea si Ion Gologan, care e de ani de zile in asteptarea executiei pentru trafic de droguri, in Malaezia, sa faca vreo patru ani in Romania, dar nu se poate. Il tine in viata Romania, prin forta ei ca stat, dar tot in celula mortii sta. Iar in Kenya... acolo iti sudeaza catusele de picior, si daca mori in urma infectiei, asta este.

| Nonameagain a răspuns:

Tara unde ai comis fapta.