| ionutmihai21 a întrebat:

Dacă ești începător și depășești viteza cu 52 de km în localitate, permisul îl ai suspendat sau anulat?
Din câte știu eu permisul ți se anulează pe un termen de 90 de zile.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu stii diferenta dintre suspendare si anulare si nici nu stii 2 lucruri:
-In caz de contraventie permisul nu se suspenda si nici nu se anuleaza, se suspenda dreptul de a conduce, in cazul expus pe 90 de zile;
-Permisul se anuleaza doar in cazul ca esti condamnat penal, pentru ca ai savarsit o infractiune rutiera sau alte cateva infractiuni, conform Codului penal, citez:
"Conform OUG 195/2002, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre  judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporala a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;
  d) titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotărâre  judecătorească rămasă definitivă, pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanţă prevăzută la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal.
e) permisul de conducere a fost obţinut cu încălcarea normelor legale, situaţie constatată de instanţa competentă.
  f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă.
(2) Permisul de conducere se anulează şi în cazul în care titularul acestuia a decedat."

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Practic, ce spui tu, dublezi viteza cu care ar trebui sa circuli in localitate. Nu conduci 3 luni.

| Violleta2022 a răspuns:

Asa este, permis suspendat pe 90 de zile si amenda.

| Violleta2022 a răspuns:

Depășirea vitezei legale cu peste 50 km/h:
9-20 de puncte-amendă (1.305 sau 2.900 lei) + suspendarea permisului pentru o perioadă de 90 de zile.

https://www.wall-street.ro/......-2021.html

| RoCkKiD a răspuns:

Pana in 3000 amenda si suspendarea permisului pe 3 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ți se ia pentru 3 luni