| xGamerZ212 a întrebat:

Daca esti minor (17 ani) pot depune plangere la protectia consumatorilor?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Codul Civil art. 501:
(1) Părinţii au dreptul şi îndatorirea de a administra bunurile copilului lor minor, precum şi de a-l reprezenta în actele juridice civile ori de a-i încuviinţa aceste acte, după caz.

(2) După împlinirea vârstei de 14 ani minorul îşi exercită drepturile şi îşi execută obligaţiile singur, în condiţiile legii, însă numai cu încuviinţarea părinţilor şi, după caz, a instanţei de tutelă.
Totusi, o reclamatie la ANPC nu este un act juridic si cred (parerea mea de nespecialist) ca poate face o reclamatie.
La ei scrie asa:
„Consumatorul – orice persoană fizică sau grup de persoane fizice constituite în asociaţii, care acţionează în scopuri din afara activităţii sale comerciale, industriale sau de producţie, artizanale ori liberale ", conform art. 2, pct. 2 din O.G. nr. 21/1992 privind protecţia consumatorilor, republicată.

- Reclamaţiile şi sesizările adresate ANPC pot fi depuse doar de către consumatori persoane fizice.

- Divergenţele între operatorii economici nu intră în sfera de competenţă a Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor.

„Petiţiile anonime sau cele în care nu sunt trecute datele de identificare a petiţionarului nu se iau în considerare şi se clasează", conform art. 7 din O.G. nr. 27/2002.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti, dar mama sau tatal tau, o pot face.

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce nu poate?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

Pentru ca are 17 ani, adica este MINOR si legal este sub tutela parinteasca.
Adica, tatal si mama lui au putere de decizie in locul lui, pana la varsta de 18 ani.
Acum ai inteles?

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru Violleta2022):

Http://reclamatii.anpc.ro/Reclamatie.aspx
- scrie undeva ca trebuie sa ai 18 ani?

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru Violleta2022):

Esti sub tutela parinteasca asa cum credeti dumneavoastra, in momentul in care incalci legea parinti sunt nevoiti sa raspunda penal in fata anumitor circumstante pe care minorul nu le poate indeplini cum ar fi acoperirea prejudicilor sau ma rog, alte aspecte, a depune o plangere nu este o infractiune, din moment ce ai implinit 16 ani ai cam toate drepturile.

| anonimg a răspuns:

Poți să depui plângere de la 14 ani, deoarece ai carte de identitate.
Nu ai dreptul să te căsătorești, și nici să părăsești țara neînsoțit; dar poți depune plângere.