| Ralu_Raluka_1995 a întrebat:

Daca esti minor te poti muta singur in chirie?(16-17ani)

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dar numai cu acordul parintilor. Fiind minor nu poti incheia legal un contract de inchiriere si proprietarul s-ar expune la sanctiuni daca te primeste in chirie fara contract.
De asemenea parintii pot cere reintoarcerea la domiciliul lor, chiar daca ti-ai gasi chirie la negru.

| Simpatic a răspuns:

Nu cred, fara aprobarea parintilor, tutorelui.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, ca nu se fac contracte de inchiriere cu minorii.
Parintii tai pot inchiria, dar conform legii, unul din parinti trebuie sa stea cu tine, findca esti minora.
Dar poti sta singura, la caminul liceului, ca aveti pedagog si portar, care va supravegheaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca parintii tai sunt de accord se poate

| Wr3nch a răspuns:

Daca ai cu ce sa platesti chirie/facturi/alte cheltuieli si un proprietar care accepta sau pe cineva care sa faca contract pentru tine se poate.

| Donsavas a răspuns:

Se poate dar daca proprietarul vrea sa incheie un contract, iti va trebui acordul părinților.

| Ely1234567 a răspuns:

Nu poți

| Lucian2473 a răspuns:

Nu poti. Nici cu contract si nici fara. Cine te ia in gazda fara stirea parintilor face parnaie. laughing Si chiar cu stirea lor.

| Ralu_Raluka_1995 explică:

Nu ma refer la inchiriere cu contract