| LanguageMaster a întrebat:

Dacă eşti patron şi deți o firmă de construcții plus o fabrică de ciment, este legal să dai firmei tale de construcții ciment gratis?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Adica fiecare are personalitate juridica proprie, nu se contabilizeaza intr-un loc veniturile si cheltuielile, chiar daca au acelasi patron.
Doar daca sunt subunitati in cadrul aceleasi firme se poate ca cimentul sa fie dat firmei de constructii fara plata, fiind un transfer intern.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca firmele sunt separate nu este legal.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Cum adică "separate"?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Adica fiecare are personalitate juridica proprie, nu se contabilizeaza intr-un loc veniturile si cheltuielile, chiar daca au acelasi patron.
Doar daca sunt subunitati in cadrul aceleasi firme se poate ca cimentul sa fie dat firmei de constructii fara plata, fiind un transfer intern.

| GdX a răspuns:

Daca firma are acelasi nume, se poate, pentru ca isi prepara singura materialul. Dar daca fabrica de ciment este X si cea de constructii Y, atunci nu se poate.

| MeForeverAlone a răspuns:

Nu este legal să dai firmei tale de construcții ciment gratis, pentru că n-ai acoperire judiciară în fața celor de la ANAF.

| Vodkainmyass a răspuns:

Nu, art. 69/420