| LanguageMaster a întrebat:

Dacă eşti patronul unei firme/companii de catering este legal să primeşti mâncare gratis?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Patronul este proprietarul firmei, deci poate sa-si ia produse din firma la preturile dupa cum hotareste.
Daca vor fi lipsuri din gestiune, atunci va trebui sa le completeze fizic sau valoric.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Din ce stiu eu este ilegal, daca aceasta facilitate nu este reglementata de contract sau alt document intern.

Motivul este ca firma presteaza catre o persoana o activitate (furnizarea acelei cutii de mancare) pentru care nu primeste contraprestatie.

Pe de alta parte folosirea unui bun sau serviciu de catre o persoana, din punct de vedere contabil aceasta nu este trecuta in acte si ca urmare apare ca firma a acordat facilitati pentru care nu a platit taxe.

Deci nu e corect sa o faci direct. Dar se poate face indirect...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Da, este legal sa verifici calitatea produselor din firma. Cum poti altfel sa verifici daca produsul este mancarea?