| ASDW4LIFE a întrebat:

Daca esti prins ca ai simbolul nazist poti sa faci inchisoare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, conform OUG 31/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.4.(1)Rãspândirea sau vânzarea, prin orice mijloace, ori confecţionarea de simboluri fasciste, rasiste sau xenofobe, precum şi deţinerea, în vederea rãspândirii sau vânzãrii, a unor astfel de simboluri se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2)Cu aceeaşi pedeapsa se sancţioneazã şi utilizarea în public a simbolurilor fasciste, rasiste sau xenofobe."

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

La procesul lui Grigore Oprita s-a prezentat unul in uniforma de legionar, deci...

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai unul in sertar, amintire de la bunicul sau altcineva, atunci nimeni nu-ti face nimic.
Daca-l porti pe haine, il plimbi afara sau te lauzi cu el prietenilor, atunci poti fi amendat sau sa faci chiar si inchisoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca nu e legal, dar in Romania nu-ti fac mare lucru, in schimb in Germania daca porti simbolul nazist in 2 secunde mascatii is pe tine. Culmea cand arabii comit talharii nu-i vezi pe mascati.