| Amisculesei_Remus_1991 a întrebat:

Daca esti prins cu 10 cartuse tigari si conduci o maaina care nu este a ta ce iti poate face politia rutiera dupa declaratii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca tigarile sunt cu timbrul legal sau sunt de contrabanda si daca masina o conduci legal sau nu (ti-a fost incredintata de proprietar, este inmatriculata, are ITP si RCA, ai permis de conducere de categorie corespunzatoare, etc).
Daca este contrabanda cu tigari atunci pentru 10 cartuse esti sanctionat contraventional. Sigur ca poti fi si cercetat penal daca exista suspiciuni ca ai mai facut asemenea fapte.
Privind masina, daca nu esti in legalitate, fapta poate fi, dupa caz, infractiune sau contraventie la legislatia rutiera.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se confisca masina si dosar penal pentru contrabanda cu tigari. Daca nu poti dovedi cu acte ca tigarile sunt cumparate.