| RxTx a întrebat:

Daca eu am 4 copii cu o femeie (Româncă) 2 cu alta (moldoveancă), incă un copil cu alta din Șimleul Silvaniei, să zicem până aici 6 cu acte recunoscuți cu certificat de naștere si până acum nici una dintre ele nu au vrut pensie alimentară
Acum sa zicem că a patra o NORDVEGIANCĂ, ESTE ÎNSĂRCINATĂ CU MINE și asta zice că ea clar vrea pensie alimentară de la mine si sa o întrețin si pe ea si pe copil.
Ce poate sa imi facă?
Câtă pensie alimentară poate ea să îmi ceară?
Hai să zicem că mă angajez cu acte in regulă în Republica Moldova ca acolo salariul este foarte mic.
Așa că voi plăti eu unui angajator prieten cu mine toate taxele si impozitele aferente salariului meu de 250euro/lună.
Ca să ii dea la stat să fiu si eu angajat undeva.

Poate să îmi ceară mii de euro pensie alimentară dacă eu dovedesc cu acte in regulă că am un salariu de 250 euro!?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te da in judecata in Norvegia, atunci iti poate lua si izmenele de pe tine, fiindca pensiile alimentare se stabilesc conform legilor (si veniturilor) de acolo.
Era mai ieftin sa folosesti prezevative. tongue

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Bula):

În situația asta, chiar și vasectomia era mai ieftină…

| RxTx explică (pentru Bula):

Să îmi ia
Dacă nu am nimic pe numele.meu de cat salariul din Republica Moldova?

Sau hai sa zicem ca as avea proprtati dar toate sunt închiriate pe 100 de ani pentru 1 euro / an pe care bani i-am primit deja in avans.

| RxTx explică (pentru Bula):

In voncluzie este mai bine sa nu detin nici un fel de.propietate
Iar si gurul meu venit sa fie salariul din republica moldova

Din care as putea sa ma ofer eu sa le ofer pensie alimentara tuyuror copiilor asa in cat ei o sa ii revina sa zic 20 euro / lună!?

| Simpatic a răspuns:

Casanova tu esti? happy

| RxTx explică (pentru Simpatic):

Nu sunt casanova dar viata e lunga si mie imi place sa o fac fara prezervativ

| RxTx explică (pentru Simpatic):

De ce as fi casanova?
Este asa de simplu
Aveam vreo 25 ani si ma combibasem cu una din Pietresti judet Alba Iulia
Lângă
Sebeși
Toate bube si frumoase eu lucram in București mergeam weekend de weekend la ea.

Apoi alta din Șimleul silvaniei tot mergram eu pe la ea si o faceam fara prezervativ si mi-a spus ca e insarcinata cu mine eu stiind ca nu am dat buletinul la hotelul respectiv si stiind ca nu i-am spus numele real
Am stat fara stres
A nascut copilul ma tot stresat la telefon pana cand mi-a spus ca s-a maritat cu unul care mai avea si el 2 copii acum ii vad pe Facebook.
Am mai stat de vorba cu ea si mi-a cerut bani si daca tot stiam ca nu are cum sa dea de mine m-a durut in cot.

Apoi au mai trecut niste ani si prin anul 2013 eram cu o moldoveanca din Văleni cahul republica moldova
O lăsasem însărcinată apoi intr-o luna a fost avansata a ajuns psiholog si asistent social
A facut-o directoare peste 40 case de copii și 40 azile de bătrâni
Până la urmă i-a cumparat o masina noua roșie Chevrolet Aveo
Si a plecat asa insarcinata cu acel austriac care era șeful ei

Apoi mai trec 10 ani cunosc pe alta
Vezi de ce zici ca as fi casa nova
Ca daca te uiti in istoric sunt perioade chiar si de 10 ani între fapte
Cu care ma mut face 4 copii cu mine
Apoi mi-se scârbește de ea pentru câ ma stresat tot timpul asta si nu s-a purtat tocmai frumos cu mine.

Apoi cunosc o nordvegianca pe un site de matrimoniale
Stau eu putin de vorbă cu ea pe net
Si ii zic ca eu nu am bani timp si chef sa merg in Norvegia ca am ergie la frig...
Asa ca o invit pe ea la mare aici la noi in România la Vama veche

Vine fata stam impreuna 1 weekend
Apoi mai stam prin Romania impreuna 1 săptămână după care pleacă la ea acasa.
Si zilele trecute ini zice că este însărcinată cu mine

Eu nu vad de ubde scoți tu casanova
Pt ca de când o cunoscusem pe penultima până acum au trecut încă alți 10 ani

Dacă eram casanova iti ziceam ca in fiecare an

Dar așa câte o combinație la o medie de 7 ani distanță asta inseamnă casanova!?

| sierra1 a răspuns:

Oricâți ai avea, maximul pe care l-ai da (ți s-ar lua), ar fi jumătate din venituri/salariu

pese - 250 eu, n-ai salariu!

| Banned993218 a răspuns:

Nu doar din salariu și venituri, ți se pune și averea la socoteală daca ai tot ce deții.

| RxTx explică (pentru Banned993218):

Daca tot ceea ce dețin ca si propetati le-am inchiriat deja prin notat.
Am primit si banii pentru urmatorii 100 de ani
.
Atunci ce poate sa mai faca
Mai poate sa atace propetatile?
Ca pana la urma as putea sa le si donez si sa scap de ele inainte ca sa se nască copilul

| Banned993218 a răspuns (pentru RxTx):

Nu contează că sunt închiriate proprietățile fiindca se evaluează cam cât valorează ele și apoi se calculează cu salariul + alte surse de venit, proprietățile nu trebuie sa le donezi, poți să le treci pe numele părinților, de obicei asta e cea mai buna opțiune.

| Bula a răspuns (pentru RxTx):

Da, poate ataca proprietatile, fiindca sunt ale TALE.
Le vor lua cu chiriasii, impreuna.
Executarea in alte tari mareste substantial cheltuielile.