| Joker3134 a întrebat:

Dacă eu bat pe cineva, si politia vede dar respectivul nu depune plângere pot scapa basma curata?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de infractiunea de care te faci vinovat. Pentru infractiunea de lovire sau alte violente este necesara plangerea prelabila a persoanei vatamate, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
In lipsa plangerii prealabile nu vei fi cercetat penal dar poti fi sanctionat contraventional, conform L.61/1991, rep. in 2014, cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei.
Daca fapta constituie infractiunea de vatamare corporala atunci poti fi cercetat penal din oficiu, nu este necesara plangerea prealabila.

| anonimg a răspuns:

Nu, nu poți, deoarece ai încălcat legea.

| LPCTSTR a răspuns:

Dar de ce sa te bati?
De ce nu poti fi "peaceful friendly"?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ciar daca nu depune plangere: poti fi sanctionat pentru agresiune+deranjarea ordinii si linistii publice

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Joker3134):

Posibilitatea unui dosar penal exista; dar sigur-sigur amenda penala n-o prea poti evita

| hUnTERRRRRR a răspuns (pentru Joker3134):

Nu o sa iei nici un dosar penal, poate proces verbal dar dosar penal nu prea cred.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Politia se poate autosesiza. Deci nu scapi basma curata. Si nu meriti sa scapi basma curata.