| Iamforfun a întrebat:

Dacă eu vând un apartament, cine plătește actele de la notar? Eu sau cumpărătorul?
Eu știam că cel care vinde plătește actele, dar aș vrea o confirmare.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plata cheltuielilor cu contractul de vanzare-cumparare se face conform intelegerii partilor, poate fi platita in totalitate de vanzator sau cumparator ori sa se imparta cheltuielile intre ei.
De obicei vanzatorul plateste extrasul CF pentru autentificare, certificatul de atestare fiscala si impozitul pe venitul obtinut din transferul dreptului de proprietate (daca este cazul) iar cumparatorul plateste onorariul notarial (si TVA la acesta, daca notarul este platitor de TVA) si taxa de inscriere in CF a dreptului de proprietate.

| Violleta2022 a răspuns:

Plata actelor se face cum te intelegi la vanzare-cumpare cu cealalta parte.
Multi platesc jumate-jumate, altii se inteleg sa plateasca tot vanzatorul ori cumparatorul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in general cel care cumpara.

| 19flo79 a răspuns:

Majoritatea o fac la mica intelegere, dar gandeste-te putin:

Daca tu iti cumperi un lucru, o casa, notarul face un contract pentru tine.
Cumparatorul plateste la notar! happy