| anonim_4396 a întrebat:

Dacă eu vreau să înteleg mai mult despre un anumit articol din
DECLARAŢIA UNIVERSALĂ A DREPTURILOR OMULUI

Unde pot găsi detalii oficiale!?

Există undeva explicat mai pe larg fiecare articol in parte!?

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca DUDO este o colectie de deziderate, pe care statele le vor pune-n pratica in momentul in care vor dori ele acest lucru. Deci nu are nicio forta juridica, ci mai mult forta propagandistica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti incerca sa cauți numarul articolului respectiv. Cu toate ca ma indoiesc ca vei gasi ceva mai detaliat. Articolele legislativa sunt in general scrise in așa manieră incât sa fie clare si succinte. Cu cât te lungesti si bați câmpii mai mult cu atat se lasa loc de interpretare, iar intr-un document oficial se evita așa ceva.