| anonim_4396 a întrebat:

Daca exista egalitate in fata legii de ce atunci copiii nu beneficiaza de ea in aceeasi masura ca adultii?
De ce un copil poate fi lovit de un tutore si tutorele lui sa nu fie sanctionat cum e sanctionat daca ar lovi un adult?
Si cat de mult imi doresc ca amenzile sa curga dupa fiecare palma data copilului Isus si alt obraz intors de-al lui.
De ce un copil poate fi exploatat cu munca si asta sa nu se considere sclavie care e pedepsita cu inchisoarea?
Si cat am fost exploatat eu si fratii mei prin munci grele si tot nu am primit ce ni se cuvenea...
Exista oare dreptate pe lumea asta?
Eu o astept de ani buni si tot nu o vad.
Schimbarea o facem de jos in sus, nu de sus in jos, incepand cu cel mic si termind cu cel mare.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In teorie exista egalitate fata de lege si dreptate, doar ca nu in toate cazurile se si aplica prevederile legale, din diferite motive, de ex. nu se reclama toate cazurile, faptasii sunt tratati cu indulgenta de organele penale si justitie, vechi obiceiuri in tratamentul minorilor, etc.

7 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Hmmm, e buna intrebarea
din pacate nu traim in justitie absoluta

un tutore care din cand in cand mai da cate o scatoalca unui copil, chiar daca e de blamat serios, totusi e mult mai bun decat o casa de copii unde invata sa fure, sa se prostitueze, eventual sa fie batut de ceilalti copii, etc.

cel mai TAMPIT exemplu sunt fete care fug de acasa ca sunt violate de tatal vitreg si ajung sa faca mult mai mult sex, ca si prostitutie, decat daca ar fi stat si ar fi inghitit pana pleaca la facultate, de tot
asta e viata asta, plina de paradoxuri de rahat

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Buna observatie, my friend.

| mastadont a răspuns:

Conform legii există egalitatea. Lovirea copilului se pedepsește, expluatarea lui la fel. Dar dacă nu ați anunțat autoritățile acestea nu au avut de unde să știe situația voastră. Copiii încă nu au discernământ, deci e mai bine dacă vezi o astfel de situație să anunți tu autoritățile pentru că aceștia nu o vor face de frică. În fond, pentru acești copii oropsiți există protecția copilului.

| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Exista pe foaie, in realitate nu am vazut ca se ia masuri pentru cele doua, poate numai daca e subiect de interes public.
Crezi ca daca as anunta ca am vazut un minor lucrand la casa cuiva s-ar lua in seama?
Eu zic ca nu daca minorul isi ajuta tatal si mama sa construiasca piramide.

| mastadont a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta cam așa e din păcate. În românia încă mai avem mentalitatea comunistă, care ne împiedică să ne băgăm în familia altuia, chiar dacă ăla își bate nevasta și copiii.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu mai există așa ceva. Daca cunoști vreun copil abuzat sau ai dovezi, anunță poliția și de acolo se ocupa ei. Dar din păcate, vor ajunge in orfelinate sau cum se numesc alea, iar acolo... Cred că știm cu toții condițiile.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Se ocupa ei cum s-au ocupat si cu Alexandra Macesanu, de le-au trebuit permisiune de la conducere ca sa intre prin efractie.
Nu dau doi lei daca le-as zice ca nepotul meu e batut de ai mei, pentru ca si ei isi bat copiii lor.
Despre exploatare cu munca nu mai zic cā nici nu se clintesc din loc.