| Karol1877 a întrebat:

Daca fac Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti si apoi INM, pot profesa in Franta in domeniul juridic?
Daca nu, ce pot face daca fac Dreptul si vreau sa profesez in domeniu in alta tara?

4 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ca avocat, de exemplu, poti.
Dupa ce devii avocat definitiv aici, poti cauta un avocat in Franta care sa te ia sub aripa lui, sa te introduca in baroul regiunii respective, iar la sfarsitul stagiaturii de trei ani o sa primesti un titlu de incepator, ceea ce inseamna ca vei putea pleda in instanta numai insotit de un alt avocat.
Baroul francez iti va putea da titlul de avocat, daca va considera.
Rezidenta in Franta e obligatorie.

| Yurisa a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.
Stiu ca la master se face "Drept international". Asa doar cu facultatea, nu cred