| KikiRiki98 a întrebat:

Daca fac Facultatea de Drept in Romania pe specializare notar
Pot pleca sa lucrez ca notar in strainatate? Adica legile de aici sunt echivalente cu cele din strainatate in domeniul notariatului?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici o facultate de drept nu are specializarea notar, calitatea de notar o poti obtine abia dupa terminarea facultatii, dupa ce reusesti la examenul pentru notar stagiar, faci o stagiatura si cursuri la INR si apoi reusesti la examenul de definitivat si esti numit prin ordin la MJ.
Detalii gasesti in L.36/1995, rep. in 2014 si pe site-ul oficial al UNNPR.
Pentru a activa ca notar in strainatate trebuie sa cunosti bine legislatia si limba statului respectiv, mai ales ca difera in privinta detaliilor fata de legislatia romana si in unele sunt diferente mari, de ex. in Anglia.

| doctorandus a răspuns:

Cunosc o romanca, si-a echivalat licenta-n drept in Olanda la nivel de mr. (LLM), dar asta inseamna echivalarea titlului universitar, nu a cunoasterii dreptului olandez. Pentru a deveni notar se cere sa fi urmat anumite cursuri, plus ca e o profesie destul de simandicoasa si e mai usor sa devii avocat decat notar.

| raluk27 a răspuns:

Nu exista la facultatea de drept specializarea "notar". Si atat timp cat urmezi o facultate de drept din Romania, vei invata principiile de drept ale legislatiei romane, legile romanesti. Deci, nu, nu poti profesa in strainatate ca notar. Plus ca organizarea acestei profesii este reglementata in mod diferit de la un stat la altul, atributiile si statutul unui notar sunt diferite.

| DragosssssM a răspuns:

In mod normal este echivalenta in toata lumea diploma, DAR sa fii atent/a la ce facultate vei urma de exemplu unele facultati nu sunt recunoscute in lume cum ar fi :
Domeniul Drept
Universitatea Transilvania din Brasov
Universitatea din Bucuresti
Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi
Universitatea Lucian Blaga din Sibiu
Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca

acestea sunt recunoscute oriunde in lume.

Ser ca am fost de folos big grin