| andrei28743 a întrebat:

Daca firma lui X incheie cu Y un contract de prestari servicii(3 exemplare 2 la X unu la Y)(in valoare de 10. 000lei) si primeste avans de 2000lei. Y reziliaza contractul (in scris semnat de ambele parti, DOAR SEMNAT fara stampila )dar nu inapoiaza banii de avans (in contract scrie ca trebuie sa inapoieze banii in termen de 4 zile in caz contract vor curge penalitati de intarziere pe fiecare zi). In cazul in care X castiga procesul cum inapoiaza Y banii? El spune ca nu are nici un leu.Cum il poate obliga instanta sa plateasca daca firma lui Y nu are bani.
In momentul in care Y a facut cererea de reziliere a contractului, X trebuie sa trimita factura pentru rezilere si sa inregistreze in contabilitate factura?
Y il acuza pe X ca l-ar fi inselat sa semneze contractele, cum se poate dovedi asa ceva? Afirma ca nu a primit nici un ban(avansul) chiar daca a eliberat factura si chitanta pe ei.( SUNT SEMNATE DE EL)
Are sanse X sa castige din ce v-am spus aici? ASTA E CEA MAI IMPORTANTA INTREBARE, contractele au fost DOAR SEMNATE DE ADMINISTRATORI nu si stampilate! AJUTOR VA ROG.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te contrazici singur, spui ca firma X primeste avansul si atunci ce sa mai castige?
Clarifica contradictia si o sa-ti dau un raspuns concret.

| adryang78 a răspuns:

Dacă în contract este stipulat clar că Y trebuie să returneze banii, va trebui s-o facă. Instanța îl poate obliga să plătească, iar dacă nu are, i se va pune poprire pe bunuri mobile și imobile etc.
Y nu poate dovedi în niciun fel că a fost obligat să semneze contractele. Nu înțeleg ce vrei să spui cu factura pentru reziliere, de așa ceva n-am auzit. Factura se emite pentru a crea o obligație de plată, rezilierea ține de relațiile contractuale. În privința avansului, atâta timp cât a eliberat un document de confirmare a plății (chitanța), nu poate contesta plata.
În privința contractelor, ștampila nu mai este necesară pe documente oficiale de mai mulți ani. Era bine să fie, era un plus, dar legea nu o cere. În cel mai rău caz se poate cere o expertiză grafologică, iar aceasta va atesta că semnăturile sunt valabile și aparțin semnatarilor.
Și da, X are mari șanse să câștige procesul, dar va dura mult și cel mai probabil cheltuielile vor fi mai mari de 2000 de lei.