| andrei28743 a întrebat:

Dacă firma X incheie cu Y un contract de prestări servicii, iar y la final nu plătește ( primește factura in data de 1.01. 2019 cu data scadentă 5, 01. 2019) și încep sa curgă penalități de întârziere, de 1% pe zi din suma totala, penalitatile curg și pe parcursul procesului?(suma devenind mai mare de la o zi la alta )Sau curg doar pana la prima înfățișate urmând ca apoi ce sa strâns pana in data respectiva sa i se achite in caz ca X câștiga. Ajutor

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Firma X poate primi penalitatile pe toata perioada pana la data platii integrale a prestarilor de servicii, bineinteles daca solicita aceasta si instanta de judecata ii accepta solicitarea si hotaraste in acest sens.