| anonim_4396 a întrebat:

Daca i am imprumutat cuiva un telefon si nu mai vrea sa mi l înapoieze ce pot face pentru a îl recupera?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spune-i ca o sa-i faci plangere penala, pentru abuz de incredere, conform Codului penal, citez:
"ART. 238. Abuzul de încredere
  (1) Însuşirea, dispunerea sau folosirea, pe nedrept, a unui bun mobil al altuia, de către cel căruia i-a fost încredinţat în baza unui titlu şi cu un anumit scop, ori refuzul de a-l restitui se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Daca tot nu ti-l restituie atunci depune plangerea penala, vezi ca trebuie s-o faci in termen de maximum 3 luni de la data cand trebuia sa-l restituie.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ameninta-l cu furtul. Ce fraier ar imprumuta un telefon, cand toata lumea poate obtine unul?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu prea poti face nimic!
Incearca sa-l obtii inapoi cu vorba buna. Il poti ameninta eventual cu politia, mai ales daca ai acte cu seria telefonului sau este inca pe contract, pe numele tau.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum adica nu poate face nimic? Il poate acuza de furt daca dovedeste ca este al lui.

| sierra1 a răspuns:

Martori să fi văzut treaba asta? (altefel e cuvântul tău împotriva cuvântului lui)

| anonimg a răspuns:

Mergi cu parintii tai la politie dupa cum te-a sfatuit Ioandelasal.

| cfrtobias a răspuns:

E telefon performant nu?

| gothicbat a răspuns:

La poliție dacă pe cale amiabilă nu se poate.
Totuși e cam de râs așa să "împrumuți" telefoane laughing
Data viitoare fii mai precaut și nu mai avea încredere în oricine.