| Joker3134 a întrebat:

Daca ii dau mașina unui prieten iar el mă minte că are permis și de fapt nu are, fac pușcărie? Pai cum stau sa verific pe fiecare ce și cum?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masina si nevasta, nu se imprumuta NICIODATA!

Daca prietenul tau vrea masina, sa-si inchirieze de la o firma de inchiriat, ca riscul sa faca accident este major, nefiind familiarizat cu comenzile masinii, si cu reflexele pe ea.
In plus, nu stii daca are permis, daca este suspendat sau nu.
Nu te legi la cap fara sa te doara, ca nu-ti faci nici un serviciu, dimpotriva, risti sa platesti aceeasi pedeapsa ca si el daca nu are permis, sau il are suspendat. In caz de accident, asigurarea nu te acopera, fiindca el nu-i trecut ca extra persoana pe asigurare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da fix asta faci. Il controlezi. Ca doar nu dai masina la 100 persoane straine pe zi si nu ai timp sa ii ceri permisul

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Prieten foarte bun caruia nu i ai vazut niciodata permisul sau nu ai discutat cu el niciodata despre permis?

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys a răspuns:

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(3) Cu aceeași pedeapsă se sancționează și persoana care încredințează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care știe că se află în una dintre situațiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influența alcoolului ori a unor substanțe psihoactive.

Acum nu stiu daca ei pot afla daca tu stii sau nu. Evident ca exista situatii in care cineva ii da la ala fara permis masina si dupa daca afla politia, poate sa minte ca de fapt nu stia.

| siriusblack98 a răspuns:

Puscarie nu faci dar uite ce i s-a intamplat unui vecin care i-a dat masina fiului sau de 19 ani ce nu isi luase inca permisul. Pustiul facea scoala de soferi asa ca taica-su i-a luat un BMW din 96', asta tot alerga cu tigaia dry cooker pe strada cand la un moment dat intra direct intr-o duba parcata pe trotuar. Politia i-a luat permisul de conducere al lui (ATENTIE) tasu' pe o perioada de 3 luni iar lui pustiulica i-a deschis dosar penal pentru conducere fara permis si distrugere de proprietate (sau ceva de genul). Deci puscarie nu faci dar ramai tot tu fara permis si mai primesti si o amenda cat salariul mediu pe economie.