| Shindan a întrebat:

Daca imi fac pasaport, pentru o perioada de 5 ani sa zicem, dar nu intentionez sa plec imediat din tara sau in urmatoarele cateva luni, trebuie sa specific tara in care vreau sa ajung inainte de a fi eliberat pasaportul, sau dupa, iar daca pot specifica dupa eliberarea acestuia, o pot face cu cateva zile inainte de plecare sau in ziua plecarii? De exemplu, vreau sa imi fac pasaport, pentru cazul in care am o oportunitate de plecare in perioada celor 5 ani de valabilitate.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie sa specifici nimic.
poti sa iti scoti pasaport si sa nu il folosesti deloc
poti sa folosesti pasaportul sa pleci unde vrei tu, nu anunti pe nimeni. Doar daca ai nevoie de viza urmezi procedurile pentru obtinerea acesteia.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, noile pasapoarte electronice au o valabilitate de 10 ani!
Doar daca esti minor, ai nevoie de constimtamantul scris al parintilor, ca poti pleca in strainatate cu insotitor sau singur, ori in excursie cu cineva, samd

| cartidevizita a răspuns:

Salut! Nu te intreaba nimeni in ce tara pleci. In cei 5 ani de valabilitate poti pleca oriunde vrei (si se cere pasaport) si cand vrei. Nu in toate tarile trebuie pasaport dupa cum cred ca stii. La pasapoarte duci actele necesare, ei te cheama sa ti-l elibereze si cam atat. Succes!