| anonim_4396 a întrebat:

Dacă îmi fura cineva telefonul sau portofelul pe strada sau in autobuz, am voie sa îl urmaresc, sa îl prind folosind forta?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai voie, dar daca ii provoci rani te poate oricand acuza de vatamare corporala.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca ai voie, dar nu ai voie sa folosesti o forta excesiva.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca ai voie sa-l urmaresti, dar nu garanteaza nimeni ca-l poti prinde pe hot, ca ala nu umbla la furat singur si tot ce fura paseaza la altii, ca de-i prins sa nu aiba nimic asupra lui.
In orice caz, daca apar mai multi este bine sa fugi tu, ca aia au cutite la ei.

| ReddY25 a răspuns:

Da,dar ai grija

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Bineinteles ca poti sa iti recuprezi bunul. Dar ai grija la dimensiunea la care folosesti forta?