| MihaiPaleologu a întrebat:

Daca imi puteti spune procedura notariala prin care se poate face o donatie de bani (euro) de la parinti catre unicul fiu, e vorba de 30 mii de euro si cum se procedeaza cu banca? Multumesc

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se incheie un contract de donatie la un notar public si apoi se vireaza banii din contul bancar al parintilor in cel al fiului.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De ce s-ar face un simplu transfer bancar prin donatie la notar?
Ca sa faci asta, din suma respectiva se platesc taxe notariale, impozit etc. Si totul se calculeaza in procente din suma totala.
Banii nu sunt bunuri imobile ca sa-i transferi prin donatie.
Internet banking, transfer dintr-un cont in altul si...sanatate!

| doctorandus a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Da, corect. Iar daca trebuie sa plateasca impozit pe venit ramane de vazut.

| zilog a răspuns:

Tii dau pur si simplu in mana si gata
sau iti doneaza prin notariat casa pentru ca esti ruda de gradul INTAI
I
unu roman

spune-le la notari ca esti ruda de gradul intai
si stiu ei tot ce trebuie sa faca daca le spui cuvantul
unu roman

| Iote a răspuns (pentru zilog):

Prost sfat!

| Iote a răspuns:

Se face transferul bancar mentionand explicit motivul transferului. Eventual daca e vorba (exemlu) de cumpararea unei locuinte, se va mentiona si asta.
La notar, se face declaratie de donare, cu numarul si data actului, etc.
Cel mai bine este sa intrebati dinainte la notar toate amanuntele. Un drum in plus te va scuti de multe neplaceri pe viitor.

| Sophieka a răspuns:

Apeleaza luni la un notar.

| Bogdan3213t a răspuns:

Nu