| LinaMadaL a întrebat:

Daca imi uit Facebook-ul deschis, iar cineva imi citește mesajele, pot face ceva din punct de vedere legal?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu se incadreaza la accesul neautorizat la corespondenta/sistem informatic? http://www.legal-land.ro/......nformatic/
Bine, ca nu e neaparat cu scop malitios, dar tot nasol e. Daca intru la cineva in casa si nu fac nimic rau, dar am trecut de usa, apoi ies, nu se cheama ca am comis o ilegalitate similara? Incalcarea proprietatii, ceva de genul. Ca la noi astfel de infractiuni sunt luate in ris de regula de politie, e partea a doua.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai ce face. Poti face ceva doar daca persoana care le-a citit le face publice.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu se incadreaza la accesul neautorizat la corespondenta/sistem informatic? http://www.legal-land.ro/......nformatic/
Bine, ca nu e neaparat cu scop malitios, dar tot nasol e. Daca intru la cineva in casa si nu fac nimic rau, dar am trecut de usa, apoi ies, nu se cheama ca am comis o ilegalitate similara? Incalcarea proprietatii, ceva de genul. Ca la noi astfel de infractiuni sunt luate in ris de regula de politie, e partea a doua.

Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Poti bea un pahar de apa rece, sa te calmezi. big grin

| Bondarel99 a răspuns:

Nu pentru ca e vina ta ca nu l-ai protejat de ochii lumii.

| MadalinG99 a răspuns:

Nu, nu poti. Omul din greseli invata.

| DorelExpertu a răspuns:

Daca eu ies dezbracat pe strada, si tu te uiti, crezi ca pot sa-ti fac ceva dpdv legal?
Ei bine, nu.
Din contra, tot eu sunt tras la raspundere.

| dox1337 a răspuns:

Nothing