Întrebare recomandată | Roberto736363 a întrebat:

Dacă în data de 12 August fac 18 ani, pot iesi din țară? Țin sa precizez ca buletinul e ala de 14 ani dar expiră abia la anul si sunt nelămurit. Sper sa ma ajute cineva care stie

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti major si ai cartea de identitate valabila... drum bun

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti iesi, atata timp cat cartea de identitate este in termenul de valabilitate.
Nelamurirea ta provine din faptul ca toti s-au obisnuit sa vorbeasca de "buletin de 14 ani", buletin de 1 ani", etc. De fapt nu exista asa ceva, orice carte de identitate, eliberata intre 14 si 18 ani, are valabilitate de 4 ani, orice carte de identitate eliberata intre 18 ani si 25 ani are valabilitate de 7 ani, etc.

| AnaBelaAnaBela a răspuns:

E valabil, drum bun. Insa, daca te prinde in afara tarii momentul in care expira e dificil. E bine ca actul pe care il ai sa fie valabil de la iesire pana la intaorcere. In caz contrar schimba-l inainte de a pleca.