| Girly97 a întrebat:

Daca in decembrie si ianuarie vor fi zile libere (de Craciun, de Anul Nou, de Ziua Principatelor Unite) inseamna ca salariile noastre vor fi mai mici?

7 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Zilele libere din sarbatorile legale NU se taie din salariu

altfel, nu ar mai fi zi libere, pentru ca, cei care abia traiesc din salariu ar refuza ziua libera decat sa ia mai putini bani!

| darrio2007 a răspuns (pentru Bizon95):

Lucreaza la privat si ai sa vezi ca nu e cum spui.

| Bizon95 a răspuns (pentru darrio2007):

Mda, asa e, depinde de angajator, stiu pe cineva care da zile libere fara sa manance rahat, adica daca e o zi lucratoare pierduta printre zilele libere, nu sta sa mai cheme angajatii la lucru

insa oricum anumite servicii sunt non-stop si de sarbatori, transporturi de calatori, taxi-uri, in afara 1-2 zile si hypermarket-urile, etc... fara de care restul populatiei s-ar urca pe, pereti

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Prostii! Daca patronul face magarii, sunt de vina angajatii ca tolereaza. Daca lucrezi in liberele legale, atunci trebuie sa semnezi un acord in sensul asta si vei fi platit in plus fata de salariul de baza. Altfel, esti liber si ziua aia e platita. De angajator, desigur. Saaaau, poti lucra si primi o zi libera la schimb in alta data - insa asta e cam ilegal, fiindca ar trebui sa primesti si bonificatia de 50% pentru legala lucrata.

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cand iti spune ca nu iti iei salariul daca nu vii cand te cheama la munca ce ai face? ITM-ul pica, pentru ca multi au relatii pe acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Ei nah, ITM-ul pica. Ai internet. Nu te opreste nimic sa faci reclamatii direct la Bucuresti/judet. Povestile astea cu "vai, dar noi nu putem face nimic" sunt pentru fatalai. Asa aveam si eu un postas care nu isi facea treaba. Vecinii ca vai, nu putem face nimic. Am facut reclamatie direct la Bucuresti, si nu la posta de cartier. Toata lumea se mira dupa aia ca vai dar cum de ne-a schimbat intr-un final postasul ala care de 5 ani era dezastru dar nimeni nu facea nimic. Asa si cu patronii care "au relatii la ITM" dar nimeni nu stie ce relatii si chiar daca stie... intotdeauna se gaseste un om de bine pe linie ierarhica mai sus care sa isi faca treaba.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu. Salariul va fi acelasi