| KiszMy a întrebat:

Dacă în România nu există religie de stat, cum de calendarul oficial este unul religios iar numărătoarea anilor se face după un criteriu religios?
Nu sunt de acord cu faptul că în buletinul meu este scris anul 19XX, întrucât nu răspund conform dogmelor creștine.
Constituția României,
Art. 4 (2) România este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă, de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de RELIGIE, de sex, de opinie, de apartenenţă politică, de avere sau de origine socială.
Art. 29 (1) Libertatea gândirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credinţă religioasă, contrare convingerilor sale.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti de alta religie? Referitor la art. 29.

| johnnny123 a răspuns:

Pe de o parte ai dreptate, pe de alta nu.

Ai dreptate când spui că punctul de referință în calendarul nostru este de origine creștină, și că nimănui nu ar trebui să-i fie impusă o religie.

Pe de alta parte, chiar daca nu avem o nevoie obiectivă de religie, avem o nevoie obiectivă de a avea niște sisteme de măsură cât mai unitare.

Progresul omenirii s-a produs atunci când oamenii s-au pus de acord asupra unor lucruri și au început să-și coordoneze acțiunile în cadrul unui sistem.

De exemplu, nu poți să sincronizezi cu precizie o activitate dacă fiecare om are propria lui unitate de măsura a timpului. Nu poți să comunici dacă fiecare om de pe planetă are propriul cuvânt pentru a defini un obiect. Nu poți să faci comert dacă fiecare om are propriile unități de măsură a masei și propriul sistem matematic.

Avem nevoie de anumite convenții. Originea convențiilor (fie că este religioasă, fie că este un anumit eveniment, fie că este aleatorie) este irelevantă. Tot ceea ce contează este să fie adoptată de o masă critică de oameni, pentru ca sistemul să poată începe să funcționeze.

Este adevărat că alte popoare folosesc alte calendare. Dar indiferent la care dintre ele decizi să aderi ( fie că este egiptean, etrusc, mayan, aztec, incaș, zoroastrian), o origine a calendarului tot trebuie să accepți, pentru că altfel nu funcționează.

Faptul că în buletin scrie că ești născut în anul 19xx nu te obligă să aderi la dogmele creștine, doar te ajută să funcționezi alături de ceilalți oameni din jurul tău.

| Radu284 a răspuns:

Tu acum trolezi, sau ce?
Nu esti de acord ca in buletinul tau scrie cati ani au trecut de la nasterea lui Isus? Si ar trebui sa facem noi toti, cei care suntem de acord cu asta, o numaratoare speciala a anilor pentru tine?

| peperonies a răspuns:

Pai boss de boss ia sa te vad la munca de toate sarbatorile crestine.

acum trecand la lucruri serioase crestinismul vine cu Romania si daca tu vrei sa crezi altceva tot roman esti. Articolu 4 si 29 se refera la faptul ca nu te da nimeni afara din tara daca esti de alta religie decat cea default.

| iamprettybored a răspuns:

Nu doar România are această problemă, este o problemă internațională faptul că anii sunt calculați după o presupusă naștere a unui presupus Iisus, anul zero neavând niciun fel de bază științifică, ci doar religioasă. Majoritatea țărilor funcționează după acest calendar, așa că nu poate fi luată în calcul numai România.
O alternativă ar fi adoptarea calendarului Holocen. În calendarul Holocen mai sunt adăugați încă 10 mii de ani calendarului gregorian, anul zero situându-se undeva la începutul epocii holocene. După calendarul Holocen, acum am fii în anul 12017. Acest calendar a fost realizat după criterii științifice și ia în calcul istoria civilizației umane.
De ce nu este acest calendar adoptat de România și de restul țărilor, nici eu nu știu. Mă gândesc că sunt multe șanse ca majoritatea populației, în special creștinii, să refuze această schimbare.
Iată aici mai multe informații legate de calendarul Holocen: https://en.wikipedia.org/wiki/Holocene_calendar

| Sesebi a răspuns:

Ok si cine te obliga sa aderezi la o credinta? LOL e ilogic. Ce ai vrea sa iti scrie in buletin? Nascut acum 23 ani? Nu are treaba cu religia... e o unitate de masura internationala...