| Moldoveanu15 a întrebat:

Daca incepi scoala de soferi inainte de 18 ani poti sa dai sala sau trebuie sa implinesti 18?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poti incepe scoala de soferi cu 3 luni inainetd e implinirae varstei de 18 ani, dar examenul de testare auto si sala se pot da NUMAI dupa implinirea varstei de 18 ani.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Examinarea pentru obtinerea permisului de conducere se poate sustine numai dupa implinirea varstei minime prevazute de Codul rutier pentru respectiva categorie. Banuiesc ca te referi la categoria B si atunci poti sustine examinarea abia dupa implinirea varstei de 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sala si examenul, dupa cum a spus Ioneasca, poti numai dupa 18 ani si o zi impliniti.

Spun asta si stiu din surse oficiale, pentru ca chiar asa mi s-a intamplat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orele de condus totusi le poti incepe sub 18 ani.