| sabin89 a întrebat:

Dacă independenţa Israelului a fost declarată la 14 mai, de ce se sărbătoreşte anul ăsta la 15 aprilie?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In aprilie cade ziua comemorarii mortilor cazuti pentru Israel.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Evreii au calendarul lor. Pastele lor anul acesta cade in 28 martie care corespunde cu 15 Nisan. Posibil in 15 aprilie sa cada in anul acesta data când au declarat independenta Israelului in 1948 după calendarul lor.

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

Pe wiki zice că ziua independenţei, nu ziua morţilor va fi pe 15 aprilie anul acesta
https://en.wikipedia.org/wiki/Independence_Day_(Israel)

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Oricum ziua evreiasca nu incepe de la ora 0.

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

Nu e vorba de oră, eu văd că e un decalaj de o lună - de la 14 mai la 15 aprilie.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Ti-a explicat cineva mai sus ca ei urmeaza alt calendar, care nu se potriveste cu al nostru.

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

Tot în zilele alea fierbinţi din jurul anului 1948, am văzut că forţele armate arabe din Iordania erau instruite şi conduse de generali britanici - vezi de ex. John Bagot Glubb. Care era problema? Eu ştiam că britanicii erau pentru (nu contra) formării statului evreu. Acum ce făceau? Îi conduceau pe arabi în luptă contra evreilor? Nu mi-e clară aici situaţia. Ai cumva idee cum se explică asta?