| DataScience a întrebat:

Daca intr-o licitatie scrie asa: Cota de 3/20 dintr-un apartament situat la etaj compus din: la parter debara, la etaj 4 camere, bucatarie, baie, 2 holuri, 1 coridor deschis, casa scarii de la parter la pod, podul desupra etajului, iar in curte un sopron, cote parti comune 59% si cota teren de 59% inscris in Carte Funciara nr. bla bla, proprietatea debitorului X in cota de 3/20.

Imobilul urmarit este grevat de urmatoarele sarcini:
- Drept de habitatie - asupra camerei de locuit situata langa hol, ce are geamurile spre curte, notata in favoarea sotilor Y si Z.

Intrebare: Ce anume imi revine mie ca cumparator? In afara de camera de locuit pot folosi si baia, bucataria, holul, curtea/terenul? Si daca da, la platirea taxelor pentru folosirea baii/bucatariei in comun nu s-ar ajunge la discutii/certuri?
Si inca o observatie, din cele scrise in document, debitorul ar detine doar acele 3/20, nu tot apartamentul? Deci inseamna ca s-a descurcat cumva sa foloseasca in comun.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Debitorul putea să ajungă în acest apartament prin moștenire propietar pe 3/20.
Dta dacă câștigi licitația, dacă nu există o partajare, ceea ce nu se poate, căci eu nu cred că o cameră are doar 3/20. Astfel devii propietar pe 3/20 din toate camerele, baie, bucătărie, hol teren, etc.
Cum poți folosi 3/20 din ele, după ce le obții, nu îmi dau seama.
le poți vinde eventual propietarilor car dețin cele 17/20 din el.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cota de 3/20 se refera la intregul apartament si reprezinta doar 15% din apartament, este foarte putin si nu cred ca merita cumparat.

| sadrian46 a răspuns (pentru Ioandelasal):

În plus acea diviziune per 20 indică un număr mare de alți copropietari cu care trebuie să te înțelegi apoi, indiferent ce vrei să faci cu el.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sadrian46):

Da, stiu asta, desi ar mai putea fi chiar si un singur alt proprietar, care sa aiba cota de 17/20.

| johnnny123 a răspuns:

Sincer, nu m-aș băga de bunăvoie într-o chestie atât de complicată nici să mă pici cu ceară.

În primul rând, ție îți revine 3/20 din tot ceea ce formează acel imobil. Nu-ți revine o cameră anume, o debara anume sau un anume petic de teren, ci 3/20 din total, nedefiniți fizic.

Va trebui să te pui de acord cu cei care dețin 17/20 din apartament pentru absolut orice vrei să faci acolo. Iar dacă ei nu vor fi de acord să folosești nimic, nu vei putea să folosești nimic. Dacă nu sunt de acord să locuiești într-o cameră, nu te vei putea folosi de ea, în ciuda faptului că deții 3/20.

Iar singura formă de valorificare a investiției este vânzarea, pentru care evident că trebuie să te pui de acord tot cu ei. Dar cine va cumpăra un apartament în care există un drept de habitație pe o cameră?