| LanguageMaster a întrebat:

Dacă îți este pusă viața sau integritatea fizică în pericol poți folosi o armă letală ca să te aperi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti folosi, bineinteles daca detii legal arma respectiva si nu depasesti limitele legitimei aparari, asa cum este prevazuta de Codul penal, citez:
"ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii."

3 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Atunci cand ucizi pe cineva sau ii produci o vatamare corporala grava, este intodeauna discutabila fapta. Depinde foarte mult de imaginea publica a partilor implicate si antecedentele acestora... sigur intelegi la ce ma refer.
Nu stiu daca apare undeva in lege, dar din cate stiu, esti etichetat vinovat daca intervii cu o forta mai mare decat cea a atacatorului (e.g.: el are o bara de metal si tu il impusti in cap de mai multe ori cu un pistol cu bile).

| GrigoreVarlam a răspuns:

Da.

| Marduk69 a răspuns:

Doar in SUA man