| PuitalConstantin a întrebat:

Daca iti schimbi buletinul de 14 ani cu ala de 18 ani, chiar daca nu ai 18 ani impliniti, gen pe la 17 jumate, poti calatori in afara doar cu buletinul?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti calatori in tarile UE si alte cateva doar cu cartea de identitate. Cat timp esti minor este nevoie si de declaratia ambilor parinti, daca nu calatoresti cu acestia si de insotitor major.

| PuitalConstantin explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca am 17 jumate si il fac pe ala de 18, dar eu inca nu am impliniti 18, pot calatori?

| Ioandelasal a răspuns (pentru PuitalConstantin):

Nu poti calatori singur. Se pare ca faci confuzie, la fel ca si altii, cu cartea de identitate de 14 ani, de 18 ani, etc, ceea ce nu exista. Prin faptul ca iti faci a doua carte de identitate nu devii major, major esti doar de la 18 ani. Pana atunci poti calatori doar cu declaratia parintilor (daca nu mergi cu ambii) si insotitor major.