| mihaela12568 a întrebat:

Dacă iti schimbi buletinul de 18 ani înainte de a împlini vârsta dar înainte de împlinirea vârstei trebuie sa faci o operație la pediatrie (copii ) se poate? ori trebuie tot buletinul care l-am avut pana acum și sa îl schimb după operație

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, nu are nici o legatura preschimbarea CI inainte de a implini 18 ani (se poate cu 180 de zile inainte de expirarea valabilioitatii CI actuale) cu faptul ca n-ai implinit inca 18 ani, pana implinesti aceasta varsta nu esti major.

Bula
| Bula a răspuns:

Buletinul se schimba din cauza expirarii, modificarii formei etc.
Varsta ta (data nasterii) este cuprins in CNP (codul numeric personal), care ramane neschimbat pe tot timpul vietii.

| darrio2007 a răspuns:

Nu are nici o treaba. CNP-ul ramane acelasi. Doar seria si numarul se schimbă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad ce legatura are buletinul cu operatia